Nové opatrenia EÚ zvýšia udržateľnosť obalov, a znížia obalový odpad

Európsky parlament prijal nové kroky týkajúce sa regulácie odpadu z obalov v Európskej únii v apríli 2024. Tieto prinesú nové pravidlá pre životný cyklus obalov, ale aj zákaz viacerých typov jednorazových obalov, napríklad na ovocie a zeleninu. Keďže každý obyvateľ Európy vyprodukuje asi 190 kg odpadu z obalov ročne, je potrebné nájsť efektívne a hlavne udržateľné riešenia pre odpadové hospodárstvo členských krajín.
Image

Prečo je dôležité znižovať odpad v rámci EÚ?

Postupy nakladania s odpadom sa v jednotlivých krajinách značne líšia, pričom pre životné prostredie sú najškodlivejšie skládky, aj keď sú ekonomicky najlacnejšie. Kým niektoré krajiny skládkujú už len pár percent svojho komunálneho odpadu, iné ešte stále presahujú hranicu nad 60 %. Práve preto je dôležité mať jednotné ciele, ktoré povedú k efektívnejšiemu nakladaniu s odpadmi v rámci celého európskeho kontinentu.

Obaly sú neustále narastajúcim zdrojom odpadu, a kým v roku 2009 bol celkový objem odpadu z obalov v EÚ 66 miliónov ton, do roku 2021 vzrástol asi o 20 %, na 84 miliónov ton. Cieľom preto je - znásobovať procesy recyklácie, znižovať skládkovanie a postupne sa do roku 2050 dopracovať k udržateľnému ekonomickému modelu, známemu ako obehové hospodárstvo.

Obehové hospodárstvo funguje na princípe recyklácie, repasovania, opätovného používania či opráv výrobkov tak, aby sa minimalizoval objem vznikajúceho odpadu a maximalizovali princípy trvalej udržateľnosti. Aplikácia princípov obehového hospodárstva sa zavádza nielen na úrovni štátov, ale aj na úrovni jednotlivých podnikov. Tento model podporuje znižovanie uhlíkovej stopy, emisií a v súčasných podmienkach má značný vplyv na životné prostredie, rovnako ako na prestíž podniku.

Čo prinesú nové reguly?

Nariadenie, ktoré prijal Európsky parlament a formálne ho ešte musí schváliť Európska rada, sa okrem iného snaží harmonizovať pravidlá vnútorného trhu a podporiť myšlienky smerujúce k modelu obehového hospodárstva v rámci EÚ. Nový právny predpis parlamentu reaguje aj na očakávania občanov súvisiace s odstraňovaním neudržateľných obalov a plastových obalov na jedno použitie, ktoré je vyjadrené v návrhoch 5 ods. , 5 ods. 4, 5 ods. 5, 11 ods. 1, 11 ods. 4 a 20 ods. 3 záverov Konferencie o budúcnosti Európy.

Pravidlá, ktoré boli predbežne dohodnuté s Európskou radou, zahŕňajú postupné znižovanie obalov, pričom od krajín EÚ sa vyžaduje najmä zníženie množstva odpadu z plastových obalov. Do roku 2030 musia krajiny znížiť obalový odpad o 5 %, do 2035 o 10 % a do roku 2040 o celých 15 %. Hmotnosť a objem obalov sa bude musieť minimalizovať, pričom maximálny pomer prázdneho priestoru v obale predstavuje po novom 50 % pre skupinové, prepravné, aj e-commerce obaly.

Zákaz niektorých druhov obalov

Od 1. januára 2030 budú zakázané niektoré druhy plastových obalov na jedno použitie, ako obaly na nespracované čerstvé ovocie a zeleninu, potraviny a nápoje plnené a konzumované v gastronomických zariadeniach ako sú reštaurácie a kaviarne, jednotlivé porcie (napr. omáčky, cukor, chuťové prísady v mini baleniach), mini balenia toaletných výrobkov poskytovaných pri ubytovaní alebo ľahké plastové tašky hrúbky menej ako 15 mikrónov. Zmeny nastanú aj v požiadavkách na zloženie obalov určených pre styk s potravinami. Nad určité prahové hodnoty sa nebudú môcť používať tzv. stále chemikálie ako per- a polyfluórované alkylové látky alebo PFAS.

„Po prvýkrát v zákone o životnom prostredí stanovuje EÚ ciele na zníženie množstva obalov bez ohľadu na použitý materiál. Nové pravidlá podporujú inovácie a zahŕňajú výnimky pre mikropodniky. Zákaz navždy používať chemikálie v obaloch potravín je veľkým víťazstvom pre zdravie európskych spotrebiteľov. Vyzývame aj všetky priemyselné sektory, krajiny EÚ a spotrebiteľov, aby zohrali svoju úlohu v boji proti nadmerným obalom,“ hovorí Frédérique Ries z Renew Europe Group, belgická politička a členka Európskeho parlamentu. Európsky parlament tak pokračuje v úsilí znižovania odpadov a množstva nebezpečných chemických látok v nich a vo výrobných procesoch.

Podporovať budú opätovné používanie a doplňovanie obalov

Odpadové hospodárstvo európskych krajín a podnikov tak v najbližších rokoch prejde veľkými zmenami, na ktoré sa treba začať patrične pripravovať. Nové pravidlá podporujú opätovné používanie obalov do roku 2030 a budú sa týkať obalov na alkoholické a nealkoholické nápoje (okrem mlieka, vína, liehovín a aromatizovaného vína), prepravné, predajné, ale aj skupinové obaly. Distribútori jedla a nápojov so sebou by mali do roku 2030 ponúkať 10 % produktov v opakovateľne použiteľných, teda vratných obaloch. Rovnako budú musieť spotrebiteľom ponúknuť možnosť priniesť si vlastnú nádobu. Pri niektorých ustanoveniach môžu členské krajiny požiadať o výnimku na 5 rokov.

Do roku 2029 sa bude musieť 90 % jednorazových plastových a kovových nádob na nápoje (do 3 litrov) zbierať oddelene, a to prostredníctvom zálohovania, vracania a podobných riešení.

Recyklovateľné obaly budú povinné

Prísne kritéria sa chystajú aj v rámci recyklovania obalov. Všetky, okrem ľahkého dreva, korku, textilu, gumy, keramiky, porcelánu či vosku budú musieť byť recyklovateľné. Nové opatrenia prijali aj minimálny recyklovaný obsah pre plastové obaly a minimálne kritéria recyklácie podľa hmotnosti odpadu z daných obalov.

Export odpadu z EÚ a prísnejšie pravidlá

Časť odpadu sa z Európskej únie vyváža. V roku 2022 vyviezla EÚ až 32,1 milióna ton odpadu, pričom najväčšia časť smerovala do Turecka (12,4 mil. ton), Indie, UK, Švajčiarska a Nórska, Egyptu či Pakistanu. Asi 55 % tohto odpadu tvorilo železo a oceľ a 15 % papier. O papier je najväčší záujem v Indii, o kovový odpad zase v Turecku. Na to, aby sa s odpadom nakladalo ekologicky je však potrebné bojovať proti nelegálnemu vývozu. Vo februári 2024 preto Európsky parlament schválil prísnejšie pravidlá prepravy odpadu smerujúceho do krajín mimo OECD. Preprava odpadu mimo krajín EÚ tak bude možná len v naozaj výnimočných prípadoch.

Zaujala vás téma? Potrebujete poradiť, či priamo pomôcť s odpadovým hospodárstvom vašej firmy? Neváhajte nás kontaktovať.

Potrebujete poradiť s odpadovým hospodárstvom podniku? Neváhajte nás kontaktovať, radi vám pomôžeme.