Pri certifikácii výrobkov je technická dokumentácia kľúčová. Ako ju ovplyvní nové nariadenie EÚ o ekodizajne?
Nariadenie nadobudlo účinnosť 18. júla 2024 a jeho cieľom je zlepšiť obehovosť, energetickú úspornosť a ďalšie atribúty trvalej udržateľnosti výrobkov uvádzaných na európsky trh. Postupne sa budú definovať požiadavky na jednotlivé kategórie výrobkov s cieľom zabezpečiť dlhšiu životnosť, jednoduchšiu opravu, recykláciu, menší obsah problematických chemikálií a efektívnejšie využívanie zdrojov.
Postupne nastanú zmeny v procesoch, ako je certifikácia výrobkov alebo vypracovaná sprievodná technická dokumentácia výrobku. Nariadenie nahrádza doteraz platnú smernicu 2009/125/ES o ekodizajne, ktorá domácnostiam pomohla ušetriť viac ako 200 EUR ročne, a to hlavne zvýšením energetickej účinnosti výrobkov.
Nová smernica rozšíri okruh pôsobnosti na ďalšie kategórie produktov. Stanoví požiadavky na ekodizajn v tzv. delegovaných aktoch nariadenia pre takmer všetky kategórie fyzického tovaru, okrem ôsmych výnimiek, kam patria napríklad potraviny, krmivá alebo lieky. Bez splnenia týchto požiadaviek, nebudú môcť byť výrobky uvedené na európsky trh.
A čo nové nariadenie prináša?
Certifikácia výrobkov na Slovensku zatiaľ ostáva nezmenená. Napriek tomu, že nový európsky zákon je už v platnosti, členské štáty majú čas na implementáciu a prípravu vlastnej legislatívy a procesných úkonov.
„Udržateľný produkt“ však bude musieť spĺňať určité kritériá, pričom pod pojmom ekodizajn sa skrýva začlenenie aspektov environmentálnej udržateľnosti do vlastností výrobkov a procesov v celom hodnotovom reťazci výrobku. Dalo by sa teda povedať, že po novom bude udržateľný produkt musieť disponovať jednou alebo viacerými vlastnosťami, ako je:
-
Nižšia spotreba energie
-
Dlhšia životnosť
-
Jednoduchá oprava
-
Ľahko rozoberateľné diely a súčiastky, ktoré sa dajú ďalej používať
-
Menší obsah chemických a iných látok vzbudzujúcich obavy
-
Jednoduchá recyklácia výrobku
-
Obsah väčšieho percenta recyklovaných materiálov
-
Nižšia uhlíková a environmentálna stopa počas životného cyklu výrobku
Nové požiadavky na ekodizajn a certifikáciu výrobkov stanoví Európska komisia jednotlivo pre každú kategóriu výrobkov zvlášť, pričom by mali byť overiteľné. Pravidlá budú prispôsobené konkrétnym kategóriám, a tak pravidlá pre smartfóny, obuv alebo pneumatiky nebudú rovnaké. Vypracujú sa na základe vedeckých dôkazov, ekonomickej analýzy a konzultácií so zainteresovanými stranami a po ich zavedení sa budú vzťahovať na všetkých, ktorí chcú predávať na trhu EÚ.
Okrem výkonnostných požiadaviek, budú mať výrobky stanovené aj požiadavky na informácie, ktoré môžu zahŕňať napríklad bodové hodnotenie opraviteľnosti alebo trvanlivosti, uhlíkovej stopy, ďalej rôzne návody, informácie ohľadne repasovania, recyklácie, či zneškodnenia na konci životnosti.
CE certifikát a označenie výrobkov v EÚ
"Dnes sme nastavili latku vyššie, aby sme zabezpečili, že výrobky efektívne využívajúce zdroje a energiu sa stanú normou na trhu EÚ,“ uviedol výkonný podpredseda Komisie pre Európsku zelenú dohodu Maroš Šefčovič. Výrobcovia budú mať naďalej povinnosť označiť výrobky CE certifikátom čitateľne a nezmazateľne priamo na výrobku alebo, ak to povaha výrobku neumožňuje, na obale výrobku, alebo v sprievodnej technickej dokumentácii. Pričom výrobok musí mať označenie CE ešte pred uvedením na trh.
Potrebné naďalej bude aj EÚ vyhlásenie o zhode, ktoré treba správne vypracovať. Podpisom tohto vyhlásenia preberá výrobca plnú zodpovednosť za súlad výrobku s platnými právnymi predpismi EÚ. „Nariadenie o ekodizajne pre udržateľné výrobky je poprednou svetovou iniciatívou. Výrobky, ktoré sú opraviteľné, recyklovateľné a čoraz viac vyrobené z recyklovaných materiálov, poskytujú nové obchodné príležitosti, vytvárajú inovatívne pracovné miesta a ponúkajú väčšiu hodnotu pre spotrebiteľov,“ upresňuje Maroš Šefčovič. „Teraz urýchlene zavedieme pravidlá pre ekodizajn výrobkov – počnúc výrobkami, ktoré majú najväčší vplyv na životné prostredie a najväčší potenciál úspor energie a obehovosti," dodáva.
Ako vypracovať vyhlásenie o zhode?
Nové prvky technickej dokumentácie výrobkov
Správne vypracovanie technickej dokumentácie výrobkov je pri certifikácii a uvádzaní na trh kľúčové. Technické požiadavky sa na mnohé výrobky zmenia smerom k väčšej udržateľnosti a súčasné technické dokumentácie sa budú meniť. Po novom budú mať špecifikované výrobky digitálny produktový pas (DPP), ktorý okrem požadovaných informácií bude obsahovať aj sprístupnenie technickej dokumentácie.
Európska komisia pre tento účel zriadi register DPP, kde bude každý pas bezpečne elektronicky uložený. Digitálny pas bude musieť byť umiestnený aj fyzicky na produkte alebo v sprievodnej technickej dokumentácii. Povinný bude k nahliadnutiu aj pri online predaji.
Technická dokumentácia je nevyhnutná, aby výrobca dokázal, že výrobok spĺňa stanovené požiadavky, a je preto relevantným podkladom pre EÚ vyhlásenie o zhode. Táto dokumentácia je potrebná k tomu, aby mohol byť výrobok označený certifikátom CE.
"Pravidlá EÚ preukázateľne zvyšujú energetickú účinnosť výrobkov každodennej potreby pre domácnosť a priniesli približne polovicu úspor energie v EÚ, čo má priamy vplyv na účty domácností spotrebiteľov,“ hovorí komisárka pre energetiku Kadri Simsonová. „Opatrenia v oblasti energetickej efektívnosti sú konkrétnym spôsobom, ako môžu občania zohrávať aktívnu úlohu pri prechode na čistú energiu a priamo z nej profitovať," dodáva na záver.
Zákaz ničenia nepredaného textilu a obuvi
Nariadenie zavádza aj zákaz ničenia nepredaného textilu a obuvi s výnimkou malých podnikov a dočasnou výnimkou pre stredné podniky. Podobné zákazy sa neskôr môžu objaviť aj v ďalších odvetviach na európskom trhu. V prípade, že veľké spoločnosti zničia nepredané kusy uvedených výrobkov, budú o tom musieť verejnosť informovať. Prvé zverejnenie sa vzťahuje na zlikvidované nepredané výrobky v roku 2024. Pre stredné podniky sa táto povinnosť zavedie až od 19. júla 2030.
Ničenie nepredaných spotrebných výrobkov uvedených v prílohe VII je zakázané od 19. júla 2026, čo ale neplatí pre mikropodniky a malé podniky. Do 19. júla 2027 a následne každých 36 mesiacov Komisia uverejní na svojom webe konsolidované informácie o zničení nepredaných spotrebných výrobkov.
V zmysle vykonávania ustanovení nového nariadenia prijme Komisia tzv. vykonávacie akty, ktorými stanoví podrobnosti a formát zverejňovania informácií, ako aj spôsob overovania podobných informácií týkajúcich sa jednotlivých skupín výrobkov.
Prvý takýto vykonávací akt by mala Komisia prijať do 19. júla 2025.
Zaujala vás téma? Potrebujete poradiť, či priamo zabezpečiť certifikáciu výrobkov a vypracovanie technickej dokumentácie alebo hračiek? Neváhajte nás kontaktovať.
Možno vás zaujme aj téma: Vzhľadom na bezpečnosť bude mať certifikácia hračiek v Európe prísnejšie pravidlá