Vzhľadom na bezpečnosť bude mať certifikácia hračiek v Európe prísnejšie pravidlá
Napriek tomu, že súčasná európska legislatíva vo vzťahu k certifikácii hračiek a bezpečnosti hračiek patrí medzi tie najprísnejšie na svete, Európa chce ešte efektívnejšie chrániť tých najmenších. V roku 2022 boli totiž práve hračky na prvom mieste v zozname varovaní o nebezpečných výrobkoch, ktoré sa vyskytli na trhu v EÚ. Išlo až o 23 % všetkých oznámení.
Tento varovný signál prispel k vzniku nového a prísnejšieho nariadenia, ktoré začala Európa prerokovávať. Cieľom je dosiahnuť vyššiu ochranu detí, a to aj pred tými najškodlivejšími látkami, ktoré hračky veľakrát obsahujú, a znížiť počet nebezpečných hračiek na trhu v EÚ.
A čo nové nariadenie prináša?
Návrh v prvom rade rozvíja definíciu zdravia detí na psychologické a duševné zdravie, ako aj pohodu a kognitívny rozvoj. Rozširuje však aj zákaz používania ďalších chemických látok v hračkách, ktoré sú klasifikované ako karcinogénne, mutagénne a toxické pre reprodukciu (CRM), vrátane endokrinných disruptorov a chemikálií toxických pre konkrétny orgán, či tých, ktoré ovplyvňujú imunitný, neurologický, alebo dýchací systém. Hračky by po novom nemali obsahovať už ani chemické látky PFA, známe ako „večné chemikálie“.
Certifikácia hračiek v EÚ by s novým nariadením mala zaviesť nový digitálny pas, ktorý by mal uľahčiť sledovateľnosť výrobkov a posilniť presadzovanie nových pravidiel.
Príklady obnovy prírody z praxe
Smernica o bezpečnosti hračiek 2009/48/ES, ktorá je implementovaná aj do slovenskej legislatívy, bola prijatá ešte v roku 2009. Stanovuje hlavne požiadavky na hračky, teda výrobky určené pre deti do 14 rokov, v oblasti všeobecných a špecifických rizík, ako sú chemické, elektrické, hygienické či rádioaktívne nebezpečenstvá. Uvádza aj požiadavky pre výrobcov, dovozcov a distribútorov hračiek na trhu EÚ. Už v roku 2020 však Európska komisia vo svojej hodnotiacej správe dospela k záverom, že smernici chýbajú presnejšie a prísnejšie ustanovenia v oblasti bezpečnosti a zdravotnej neškodnosti, a tieto skutočnosti sa ukázali ako alarmujúce vzhľadom k zvýšenému počtu hračiek ako nebezpečných výrobkov na trhu.
„Naše deti si pri hraní zaslúžia výhody najvyššej úrovne ochrany. Smernica o bezpečnosti hračiek zohrala pri tom veľkú úlohu, ale nezrovnalosti, nové výzvy a nedávne vedecké objavy si vyžadujú jej revíziu,“ hovorí spravodajca Brando Benifei, pričom dodáva: „Predkladáme návrh, ako by to malo vyzerať, ktorý umožní včasné úpravy v reakcii na nové a nebezpečné chemické látky. Mali by sa tiež zlepšiť mechanizmy presadzovania práva, ktoré sú v súčasnosti nedostatočné, čo prispelo k rozšíreniu online predaja nebezpečných hračiek. Chceme tiež viac opatrení v oblasti takzvaných pripojených hračiek na ochranu bezpečnosti a súkromia detí, čo je hlavná výzva na nasledujúce roky."
Digitálny pas nahradí vyhlásenie EÚ o zhode
Hračky, vrátane všetkých dovážaných, budú potrebovať digitálny produktový pas (DPP), ktorý nahradí vyhlásenie EÚ o zhode. Bude sa v ňom podrobne uvádzať súlad s príslušnými bezpečnostnými predpismi. Pas, ktorý sa pri kontrolách bude skenovať prostredníctvom nového systému IT, uľahčí vysledovateľnosť hračiek, či ich kontrolu príslušnými orgánmi a colníkmi. Spotrebitelia budú mať navyše jednoduchší prístup k informáciám či varovaniam prostredníctvom načítania QR kódu.
„Revidovanými bezpečnostnými pravidlami chránime deti pred neviditeľnými nebezpečenstvami, ako sú škodlivé chemické látky, a zabezpečujeme, aby boli upozornenia, ako napríklad vekové obmedzenia, jasne viditeľné online,“ zdôrazňuje nemecká spravodajkyňa Marion Walsmann. „Novozavedený digitálny pas výrobkov zabezpečí, aby spotrebitelia mali prístup k informáciám, ktoré potrebujú. Zároveň bude chránené obchodné tajomstvo, čo je silný signál pre spravodlivú hospodársku súťaž," dodáva.
Nové nariadenie sa dotkne aj online predaja hračiek
Nové nariadenie sa bude týkať sprísnenia povinností všetkých článkov distribučného reťazca. Povinnosti budú mať aj poskytovatelia tzv. služieb plnenia, teda logistické firmy, sklady, služby balenia či prepravné spoločnosti, ktoré zohrávajú dôležitú úlohu pri uvádzaní hračiek na trh, a to najmä z tretích krajín alebo online predaja.
Hračky, ktoré nebudú v súlade s nariadením o bezpečnosti hračiek, budú pri online predaji považované za nezákonný obsah podľa zákona o digitálnych službách (DSA).
Nové povinnosti týkajúce sa hračiek pribudnú aj poskytovateľom online trhovísk, ktoré idú nad rámec existujúcich právnych predpisov, ako sú DSA a GPSR. Online trhoviská musia byť po novom navrhnuté a usporiadané tak, aby hospodárske subjekty mohli jednoducho zobraziť označenie CE, akékoľvek potrebné varovania pre spotrebiteľov pred nákupom a poskytovali webové odkazy alebo dátové nosiče (napr. QR alebo čiarové kódy) pre prístup k digitálnemu produktovému pasu. Mandát tiež zosúlaďuje požiadavky na digitálny produktový pas s ekodizajnom pre udržateľné produkty (ESPR). Poslanci predchádzajúceho Európskeho parlamentu vo svojej pozícii vyzvali Komisiu, aby podporovala a usmerňovala malých a stredných výrobcov hračiek pri posudzovaní bezpečnosti a plnení požiadaviek na pas výrobkov.
„Hoci súčasné pravidlá patria medzi najbezpečnejšie na svete, počas belgického predsedníctva sa nám podarilo sprísniť požiadavky na hospodárske subjekty a poskytovateľov online trhovísk. Osobitné bezpečnostné požiadavky vrátane chemických požiadaviek boli posilnené, čím sa spresnili nové alebo existujúce riziká. Bezpečnosť hračiek si zaslúži našu maximálnu pozornosť a určite by sme mali naďalej chrániť naše deti pred výrobou alebo dovozom nevyhovujúcich výrobkov,“ vyzýva belgický podpredseda vlády a minister hospodárstva a zamestnanosti Pierre-Yves Dermagne.
Certifikácia hračiek na Slovensku
Na Slovensku je bezpečnosť hračiek ošetrená predovšetkým zákonom č. 78/2012 Z. z., o bezpečnosti hračiek a o zmene a doplnení zákona č. 128/2002 Z. z. o štátnej kontrole vnútorného trhu vo veciach ochrany spotrebiteľa a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov. Výrobca je povinný pripraviť technickú dokumentáciu, vykonať posúdenie zhody, vydať ES vyhlásenie o zhode, ako aj uviesť označenie CE a svoje meno a adresu. K hračkám je potrebné dodať bezpečnostné pokyny a návod na použitie.
Dovozcovia musia na hračke uviesť svoje obchodné meno a adresu, zabezpečiť dodanie bezpečnostných pokynov a návodu na použitie v štátnom jazyku. Kópiu ES vyhlásenia o zhode je nutné uchovávať po dobu 10 rokov od uvedenia hračky na trh. Distribútor tiež nesmie uviesť hračku na trh, ak na nej nie je označenie CE, alebo je umiestnené nesprávne, či chýbajú bezpečnostné pokyny, alebo návod na použitie v štátnom jazyku. Na žiadosť orgánu dohľadu je distribútor povinný predložiť dokumentáciu k produktu a preukázanie zhody v štátnom jazyku.
Zaujala vás téma? Potrebujete poradiť, či priamo zabezpečiť certifikáciu výrobkov alebo hračiek? Neváhajte nás kontaktovať.
Možno vás zaujme aj téma: EÚ chce obnoviť prírodu! Prijala nový zákon, aj smernicu o environmentálnej kriminalite