Certifikácia výrobkov zvyšuje konkurencieschopnosť na trhu. Prečo a kedy je povinná?
Ak bol určitý výrobok schválený a certifikovaný na predaj v jednej z členských krajín, môže sa predávať kdekoľvek v EÚ. V praxi si však jednotlivé krajiny ponechávajú právo obmedziť v určitých prípadoch prístup niektorých výrobkov na svoj trh.
V každom kroku procesu uvádzania výrobkov na trh sa musia dodržiavať rôzne pravidlá, či už ide o plánovanie, výrobu, dovoz, distribúciu alebo konečný predaj spotrebiteľom. Na celom procese sa zúčastňuje mnoho aktérov, od výrobcov, dovozcov, distribútorov až po online sprostredkovateľov, pričom každý z nich má jasne stanovené povinnosti. V roku 2023 bolo v EÚ certifikovaných značkou CE viac ako 1,2 milióna výrobkov, pričom 35 % z toho tvorila certifikácia elektrických a elektronických zariadení, 20 % certifikácia hračiek a 15 % certifikácia stavebných výrobkov. V roku 2024 predpokladáme nárast počtu certifikovaných výrobkov ešte o ďalších 10 % oproti minulému roku.
Prečo je certifikácia výrobkov kľúčová?
V celom certifikačnom procese je nutné preukázať a otestovať, že daný výrobok je pre spotrebiteľa bezpečný a že spĺňa aktuálne požiadavky smerom k životnému prostrediu. Pričom je potrebné rozlišovať medzi tzv. povinnou certifikáciou výrobkov a dobrovoľnou certifikáciou výrobkov. Certifikácia výrobkov pomáha udržiavať vysoké štandardy kvality a zvyšuje dôveru spotrebiteľov v produkty a služby. Výrobky sú tak viac konkurencieschopné, pričom sa im otvára prístup na trhy, kde budú vďaka certifikácii kompatibilné alebo kvalitatívne porovnateľné.
Povinná certifikácia výrobkov vychádza z právnych predpisov EÚ, ktoré sú legislatívne implementované členskými krajinami a musia sa dodržiavať. Patria sem napríklad technické požiadavky na výrobky a služby, ktoré sú pre bezpečnosť, ochranu zdravia a životného prostredia nevyhnutné. Výrobky, ktoré ich spĺňajú, môžu byť označené značkou CE. Ide napríklad o bezpečnostné požiadavky na hračky, elektromagnetickú kompatibilitu, bezpečnosť strojov a pod.
Aké výhody má dobrovoľná certifikácia výrobkov?
Dobrovoľná certifikácia výrobkov je obsiahnutá v tzv. harmonizovaných normách, ktoré predstavujú technické špecifikácie vypracované európskymi normalizačnými organizáciami ESO (CEN, CENELEC, ETSI) na žiadosť Európskej komisie. Asi až 20 % všetkých európskych noriem je vytvorených práve na základe štandardizačnej požiadavky (mandátu) Európskej komisie. Používanie týchto noriem je dobrovoľné, ak ich však výrobok spĺňa, považuje sa za zhodný aj so základnými právnymi požiadavkami, ktoré sú definované v smerniciach EÚ. Medzi harmonizované normy patria napríklad technické špecifikácie pre ekodizajn, energetickú účinnosť, interoperabilitu zariadení a pod. Aj dodržiavanie dobrovoľných harmonizovaných noriem môže výrobcom uľahčiť preukázanie zhody s právnymi predpismi a získanie certifikátu CE pre svoje výrobky.
Ktoré výrobky musia mať označenie CE?
Označenie CE musia mať v EÚ viaceré kategórie výrobkov ešte predtým, ako sa môžu začať predávať. Značka CE znamená, že výrobok bol posúdený výrobcom a spĺňa stanovené európske normy. Vyžaduje sa pre produkty vyrobené kdekoľvek na svete, ak sú určené na predaj v EÚ. Označenie CE je povinné len pre výrobky, pre ktoré existujú konkrétne špecifikácie EÚ, pričom niektoré z nich môžu podliehať viacerým požiadavkám súčasne. Pred umiestnením označenia CE na výrobok sa musí zodpovedná osoba uistiť, že výrobok spĺňa všetky príslušné normy. Je zakázané umiestňovať označenie CE na výrobky, pri ktorých sa nevyžaduje alebo pre ktoré neexistujú príslušné špecifikácie EÚ. To, ktoré výrobky musia mať označenie CE, nájdete v našom článku: Kedy potrebuje podnikateľ CE certifikát výrobku, a ako je to pri obchodovaní s Veľkou Britániou?
Ako získať certifikáciu výrobkov a označenie CE?
Výrobca nesie výhradnú zodpovednosť za vyhlásenie zhody produktu so všetkými legislatívnymi požiadavkami. Na pripojenie označenia CE k výrobku nepotrebuje licenciu, avšak musí zabezpečiť jeho súlad s požiadavkami celej EÚ. Výrobca tiež musí určiť, či môže posúdiť výrobok sám, alebo je potrebné zapojiť notifikovaný orgán. Súčasťou procesu je aj vypracovanie technickej dokumentácie, ktorá dokladuje zhodu, a vypracovanie a podpis EÚ vyhlásenia o zhode.
Keď je výrobok označený CE, výrobca je povinný poskytnúť príslušným vnútroštátnym orgánom všetky požadované informácie a dokumentáciu, ak o to požiadajú. Je dôležité preveriť, či konkrétny výrobok musí byť testovaný notifikovaným orgánom, alebo nie. Tieto informácie nájdete v príslušnej legislatíve vzťahujúcej sa na konkrétny produkt, alebo vám ich radi vysvetlíme my v ENVIROTREE. Tento krok však nie je povinný pre všetky výrobky. V EÚ existuje viac ako 1500 notifikovaných orgánov, ktoré boli určené členskými štátmi EÚ na vykonávanie posudzovania zhody výrobkov.
Nariadenie o bezpečnosti výrobkov – GPSR
Od 13. decembra 2024 nadobudne účinnosť Nariadenie EÚ o všeobecnej bezpečnosti výrobkov (GPSR), ktoré nahradí nariadenie GPSD. Nariadenie sa vzťahuje na všetky výrobky dostupné na trhu EÚ – nové, používané, opravené aj repasované. Výnimky platia pre kategórie produktov, ako sú lieky, potraviny, živé rastliny a zvieratá, geneticky modifikované organizmy a ďalšie. Hlavným cieľom nového nariadenia je posilniť a harmonizovať pravidlá bezpečnosti výrobkov na trhu EÚ, ako aj zjednotiť podmienky a notifikácie pre stiahnutie nebezpečných výrobkov z trhu. Aktuálne pracujú kompetentné orgány EÚ na príprave príručky, ktorá pomôže lepšie pochopiť povinnosti vyplývajúce z GPSR pre jednotlivých aktérov trhu.
GPSR nevyžaduje, aby sa na výrobky umiestňovalo označenie CE. Ak sa však na akúkoľvek funkciu výrobku vzťahuje niektorá smernica alebo nariadenie, napríklad smernica 2009/48/ES o bezpečnosti hračiek, požiadavky na označenie CE budú platiť aj naďalej.
Záujem o ECOLABEL certifikáciu v EÚ vzrastá!
Najnovšie štatistiky, ktoré Komisia zverejnila pred pár dňami, ukazujú nárast licencií tovarov aj služieb, ktorým bola udelená environmentálna značka EÚ (EU ECOLABEL). Európania si tak môžu užívať takmer 100 000 certifikovaných produktov s environmentálnou značkou EÚ – o 10 000 viac ako v tomto období v roku 2023. Všetky certifikované produkty musia spĺňať vysoké environmentálne štandardy počas celého životného cyklu a pomáhajú spotrebiteľom, maloobchodníkom a podnikom smerovať k udržateľnosti. K septembru 2024 bolo na trhu EÚ udelených takmer 3 000 licencií na 98 977 produktov. „EU Ecolabel je pre spotrebiteľov, ktorí chcú robiť udržateľné rozhodnutia, mocným nástrojom. Garantuje, že výrobky sú v súlade s vysokými environmentálnymi požiadavkami, a to počas celého svojho životného cyklu,“ uviedol európsky komisár Virginijus Sinkevičius.
Ak máte záujem o environmentálny audit a certifikáciu výrobkov obráťte sa na nás.
Zaujala vás téma? Potrebujete poradiť, či zabezpečiť kompletnú certifikáciu výrobkov? Neváhajte nás kontaktovať.
Možno vás zaujme aj téma: Vzhľadom na bezpečnosť bude mať certifikácia hračiek v Európe prísnejšie pravidlá