Trh s chemikáliami bude v rámci Európskej únie čoraz viac regulovaný. Podľa agentúr EEA a ECHA by chemikálie mali smerovať k väčšej bezpečnosti a udržateľnosti.

Prednedávnom publikovala Európska environmentálna agentúra (EEA) spolu s Európskou chemickou agentúrou (ECHA) prvé spoločné hodnotenie vplyvu chemikálií a chemického znečistenia na ľudské zdravie a životné prostredie.
Image

Súčasťou ambícií Európskej únie smerujúcich k nulovému znečisteniu je aj chemická stratégia pre udržateľnosť (The Chemical Strategy for Sustainability - CSS), ktorá má dva hlavné ciele súvisiace s európskou legislatívou o chemikáliách. Predchádzať poškodzovaniu zdravia ľudí a planéty vplyvom nebezpečných chemikálií a podporovať priemysel EÚ pri výrobe bezpečných a udržateľných chemikálií.

Počet regulovaných priemyselných chemikálií, ktorých používanie a výrobu kontrolujú právne predpisy EÚ sa za posledné obdobie zvýšil. Snahy o zníženie rizík, ktoré z používania chemikálií vyplývajú sú teda markantné. Spoločné stanovisko dvoch európskych agentúr z apríla 2024 poukazuje na pomalší rast trhu s najškodlivejšími chemikáliami. Kým v roku 2020 sa v EÚ vyrobilo 284 miliónov ton priemyselných chemikálií, v roku 2022 to bolo už len 190 miliónov ton. Tlak je vyvíjaný najme smerom k znižovaniu podielu obsahu nebezpečných chemikálií v spotrebných výrobkoch. Mnohé totiž môžu narúšať endokrinný či hormonálny systém. Chemikálie, ktoré sú perzistentné, bioakumulatívne a toxické predstavujú riziko aj roky po ukončení používania produktu s ich obsahom.

Správa oboch európskych agentúr však jasne vyjadruje, že snahy súvisiace s prechodom na bezpečné a udržateľné chemikálie musia pokračovať a mali by sa dokonca urýchliť. Zdravie európskych občanov a naše životné prostredie by mali byť prioritou a toto vôbec prvé spoločné porovnávanie dvoch agentúr ukazuje, že hoci chemikálie zohrávajú v našich životoch pozitívnu úlohu, sú naliehavo potrebné ďalšie opatrenia na riešenie rizík, ktoré používanie nebezpečných a neudržateľných látok predstavuje,“ hovorí výkonná riaditeľka Európskej environmentálnej agentúry (EEA), Leena Ylä-Mononen. „Poznatky, ktoré sme pri tomto hodnotení získali, nám pomôžu v budúcnosti prejsť na bezpečné a udržateľné chemikálie,“ dodáva.

Nový rámec ukazovateľov

Ako jednu z aktivít v rámci CSS, chemickej stratégie pre udržateľnosť, navrhli organizácie EEA, ECHA a Európska komisia rámec ukazovateľov pre chemikálie, ktorého cieľom je monitorovať vplyv chemického znečistenia v Európe a merať účinnosť legislatívy o chemických látkach. Navrhovaný rámec pozostáva z 25 existujúcich aj novovytvorených kvantitatívnych ukazovateľov, ktoré dopĺňa ešte 22 signálov. Ukazovatele sa majú pravidelne aktualizovať a dajú sa prezrieť na stránke agentúry EEA.

Pre lepšiu predstavu uvádzame niektoré ukazovatele pre skupinu najškodlivejších chemikálií. Patria sem napríklad:

  • zníženie výroby zdraviu nebezpečných chemikálií

  • +7 % odpadu z chemického priemyslu v Európe,

  • 81 % obyvateľov napojených na sekundárne čistenie odpadových vôd

  • -89 % priemyselného uvoľňovania nonylfenolu do vody


Signály vyjadrujúce trendy, ktoré odborníci priradili k tejto skupine chemikálii, môžu znieť napríklad takto:

  • Sú chemikálie v plastoch prekážkou?

  • 6 krajín spĺňa cieľ v recyklácii fotovoltaických panelov

  • Ako ovplyvňuje šírenie kalu poľnohospodársku pôdu?

  • 33 % povrchových vôd s „dobrým“ chemickým stavom v EÚ-27 ap.


Aj keď tieto ukazovatele a signály nemusia byť priamo schopné merať znižovanie rizík a vplyvu chemikálii v Európe, mali by však ako celok poskytnúť určité fakty a celkový obraz stavu, ktorý zhodnotí situáciu a aj potrebu ďalšej legislatívnej úpravy.

Chemikálie na Slovensku

Na Slovensku sa uvádzanie chemikálií na trh riadi Chemickým zákonom č. 37/2010 Z. z., ktorý odkazuje aj na ustanovenia európskeho nariadenia REACH, ktoré zase predstavuje systém na zabezpečenie, registráciu, posúdenie, autorizáciu, ale aj obmedzenie chemikálií na trhu v EÚ. Registrovať sa v databáze REACH je povinná každá firma, ktorá v rámci Európskeho hospodárskeho priestoru (EHP) vyrába alebo dováža minimálne jednu tonu chemickej látky ročne. Vzťahuje sa na všetky priemyselné chemikálie, resp. všetky chemické látky, s ktorými sa bežne stretávame každý deň, a používajú sa v priemyselných procesoch.

Likvidácia chemikálií je ďalším komplexným súborom činností, ktorou sa zaoberajú špecializované firmy a je u nás upravená v zákone o odpadoch č. 79/2015 Z. z. Väčšinu chemikálii zaraďuje legislatíva do nebezpečného odpadu. Môže ísť napríklad o odpady obsahujúce ortuť, rozpúšťadlá či laboratórne chemikálie, kde existujú presné postupy likvidácie.

„Prechod na bezpečné a udržateľné chemikálie musíme urýchliť. Opatrenia orgánov EÚ a priemyslu pomohli minimalizovať a kontrolovať riziká spojené s nebezpečnými chemikáliami. Musíme však ďalej poznatky o chemikáliách rozširovať a podporovať riadenie rizík súvisiacich s jednotlivými skupinami chemikálií s cieľom chrániť ľudí a životné prostredie,“ hovorí na záver výkonná riaditeľka agentúry ECHA Sharon McGuiness.

Zaujala vás téma? Potrebujete poradiť, či priamo pomôcť s zabezpečiť likvidáciu chemikálií? Neváhajte nás kontaktovať.

Potrebujete poradiť s problematikou likvidácie chemikálií? Neváhajte nás kontaktovať, radi vám pomôžeme.